شش سیگما

10 / 10
از 1 کاربر

6sigma 

شش سيگما چيست؟

Six Sigma يك استراتژي تحول سازماني است استراتژي تحولي شش سیگما ، سيستمي است كه موجب توسعه و گسترش روشهای مديريتي، آماري و نهايتاً حل مشكلات شده و به كمپاني امكان جهش و تحول را مي دهد.

نحوه پيدايش شش سيگما:

نام و ايده آغازين شش سيگما به بيل اسميت نسبت داده ميشود . وي كه در دهه هفتاد و هشتاد ميلادي بعنوان مهندس ارشد كيفيت و قابليت اطمينان در كمپاني موتورولا به فعاليت مشغول بود اكنون پدر شش سيگما نام دارد . بيل اسميت با مشاهده افزايش نرخ خطا در نتيجه افزايش پيچيدگي محصولات و اضافه شدن بر تعداد قطعات آنها به ناكارآمد بودن سطح كيفيت سه سيگما پي برد و با تلفيق مفاهيم قابليت اطمينان و تكنيك هاي مهندسي كيفيت ايده آغازين شش سيگما را در حضور مدير عامل موتورولا باب گالوين مطرح نمود وي با تشخيص ژرف نگري بيل اسميت او را به بسط تئوري شش سيگما ترغيب نمود . فرآيند گرايي به اين مجموعه برنامه شش سيگما در ۱۵ ژانويه۱۹۸۷به صورت رسمي توسط باب گالوين در موتورولا معرفي و رسيدن به سطح كيفيت شش سيگما به عنوان يك هدف راهبردي ۵ ساله تعيين گرديد . دانشگاه موتورولا و آكادمي شش سيگما به رياست مايكل هري در سال ۱۹۸۸ تاسيس گرديد و در همان سال شركت موتورولا موفق به دريافت جايزه ملي كيفيت مالكوم بلدريج گرديد . در خلال پياده سازي شش سيگما در موتورولا مايكل هري بكارگيري مفاهيم مديريت زنجير عرضه مي باشد و رسيدن به سطح شش سيگما تنها با بكار گيري تكنيك هايي نظير طراحي نيرومند و طراحي براي شش سيگما امكان پذير است . با اين حال عميق شدن در تعاليم بنيادين شش سيگما بهره گيري اين روش از تلفيق نظريات مديريتي  دمينگ و جوران و تكنيكهاي آماري شوهارت را بوضوح آشكار مي نمايد.

6sigma

6 Sigma سیستمی است شامل مجموعه ای از ابزارهای بهبود مستمر برای تمرکز بر روی فرآیندها، تحلیل و مقایسه آنها و تخصیص منابع به فرآیندهایی که نیازمند توجه بیشتر هستند. وجه مشترک فرآیندهای مختلف یک سازمان این است که اکثر آنها در معرض وقوع خرابی هستند. تمام فرآیندها خرابی ایجاد می کنند و این خرابی ها باعث دوباره کاری، اتلافات، هزینه و نیروی انسانی اضافی می شود. متمرکز کردن عمده تلاش ها بر روی کاهش خرابی ها علاوه بر کاهش بار کاری، هزینه انجام فرآیندها را نیز کاهش می دهند.

شش سیگما

شش سیگما با تعریف معیارهایی که نشان دهنده میزان خرابی در فرآیند هستند. امکان مقایسه همزمان وضعیت عملکردی فرآیندهای مختلف فراهم می آورد و در تصمیم گیری در مورد محل تمرکز منابع برای عملکرد بهتر کمک می کند. شش سیگما چیز جدیدی نیست . مفهوم شش سیگما در نیمه دهه ٨٠ میلادی توسط شرکت موتورولا به منظور تحلیل فرآیندهای تولیدی و حذف خرابی ها گسترش داده شد. سپس در سال های بعد شش سیگما نه در فرآیندهای تولیدی بلکه در سایر فعالیت های سازمانی از قبیل توسعه محصول، نر م افزار و فرآیندهای تجاری بکار گرفته شد.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :